Wystawa: Trzepaki, Reksio, Atari

Wystawa: Trzepaki, Reksio, Atari

Wystawa: Trzepaki, Reksio, Atari

W czwartek 16 lutego 2023 roku w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”, której kuratorką jest Agata Klimek-Zdeb.

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u, o zabawkach i grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci oraz o rozwoju technologii na przestrzeni dekad, od telewizorów i rzutników, po pierwsze komputery domowe lat 80. XX w.

Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari”. Muzeum Nowej Huty. Fot. Karol Król

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie odnaleźć można m.in. celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, planszówki, wrotki i wiele innych. Nie zabrakło także tytułowego trzepaka (oryginalnego) oraz komputera Atari. Partnerami projektu są działające w Krakowie: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek i Muzeum Elektroniki.

Artur i Łukasz Bazarnik z Muzeum Elektroniki w Krakowie w towarzystwie kuratorki wystawy – Agaty Klimek-Zdeb oraz dra Karola Króla z Laboratorium Cyfrowego Dziedzictwa Kulturowego URK w Krakowie. Fot. Karol Król

Pośród eksponatów znajduje się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum Nowej Huty od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku.

Wystawę, opowiadającą o dziecięcych zabawkach, zabawach i rozrywkach w PRL-u, będzie można oglądać do 7 stycznia 2024 roku.

Więcej na stronie internetowej: digitalheritage.pl

Dodaj komentarz

Skip to content