Z kroniki filmowej: Biecz i Bobowa
Zapraszamy do zapoznania się z filmem, w którym zaprezentowano wybrane miejsca w gminach Biecz i Bobowa. O mieście Bobowa i jego okolicach opowiedział burmistrz – Wacław Ligęza, podkreślając wielokulturowość miasta i rolę jaką odegrała społeczność żydowska w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturowym regionu.
Z kolei o muzeum Dom Landaua w Bobowej, izbie pamięci Żydów bobowskich, opowiedział Józef Gucwa. O zamiłowaniu do koronki klockowej opowiedziała Ewa Szpila. Historia bobowskich koronek klockowych sięga początków XVI wieku. W 1899 roku otwarto w Bobowej Krajowską Szkołę Koronkarską, której uczennice zdobyły w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a w roku 1905 złoty medal w San Francisco. Od roku 2000 w Bobowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.
Oj, żeby nie ta koronka klockowa, to by nikt nie wiedział gdzie nasza Bobowa.
Na potrzebę podtrzymywania tradycji rękodzieła zwróciła uwagę Barbara Ptasińska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Rudnie, które działa od 1958 roku. W filmie pokazano elementy haftu krakowskiego białego, haftu ręcznego i tradycję haftowania, jako przejaw folkloru ludowego.
Tradycje aptekarskie Biecza
O eksponatach prezentowanych w Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu opowiedział adiunkt muzeum – Rafał Poniewierka. Zaprezentował on historię aptekarstwa i aptek ze szczególnym uwzględnieniem Biecza. Osobliwości przyrody eksponowane w muzeum farmacji, w tym skóra krokodyla, rostrum ryby piły i pancerz żółwia, mały tworzyć w dawnych aptekach odpowiedni nastój, onieśmielający klienta, pełen magii i tajemniczości. Zgromadzone pamiątki są dowodem wszechstronnych zainteresowań i umiejętności zawodowych bieckich aptekarzy.
Zachęcamy do oglądania.
Film wykonano w ramach projektu „Zrównoważony Rozwój Uczelni” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (PO WER). Projekt jest realizowany przez Centrum e-Learningu Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Pingback: Wizyta studyjna w Bobowej – RuralStrateg